Fundusze EOG
Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. fundusze norweskie i fundusze EOG) stanowią formę bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej nowym członkom Unii Europejskiej przez Norwegię,Islandię i Liechtenstein. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia). W zamian za pomoc finansową, państwa - darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej (choć nie są jej członkami). Obecnie jest realizowana druga edycja funduszy norweskich i EOG (lata 2009 ? 2014, poprzednią edycję realizowano w latach 2004 - 2009), kwota dostępna w tym okresie dla Polski wynosi ok. 570 mln euro.
Głównymi celami funduszy norweskich i funduszy EOG są: przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Odbiorcami funduszy norweskich oraz funduszy EOG jest łącznie 16 krajów UE ? czyli 12 państw, które przystąpiły do wspólnego rynku w roku 2004 i roku 2007, oraz Hiszpania, Portugalia i Grecja i Chorwacja.
Obszarami priorytetowymi w których jest przydzielana pomoc finansowa są:
- Ochrona środowiska i energia odnawialna
- Społeczeństwo obywatelskie
- Rozwój społeczny i regionalny
- Ochrona dziedzictwa kulturowego
- Badania naukowe i stypendia
- Wychwytywanie i składowanie CO2
- Schengen i sprawy wewnętrzne
- Godna praca i dialog trójstronny